Peníze, pokud si je člověk nehlídá rozkutálí se všemi směry. Nevinná koruna na tohle tu zase na něco jiného dokáže v měsíčním rozpočtu divy. Nejdříve si na papír sepište všechny výdaje a nebojte se být konkrétní, oblečení pro vás, pro děti, pro manžela, na vstupy do kina a na kulturní akce, jídlo, kadeřník, kosmetika, čistící prostředky, spoření, léky…
Samotné sepsání výdajů je velmi důležité, protože objevíte, kde by se dalo ušetřit, případně kolik peněz vám zbývá. Ušetřené peníze pak rozhodně nedávejte jen tak do peněženky, ale pořiďte jim samostatnou obálku s názvem spoření. Z této obálky pak můžete financovat nečekané výdaje.
Obálky nadepište a peníze do nich vracejte
Tučným písmem napište, na co jsou určené peníze v obálkách. A pokud si vezmete z obálky peníze na nákup zbytek vždy vraťte i kdyby se mělo jednat o drobné. Na konci měsíce pak můžete zjistit, že vám zbylo třeba 200 Kč, protože jste tento měsíc ušetřili při nákupu oblečení.
Když ani obálky nefungují a nedaří se vám zkrotit své finance je na nutné přistoupit ke schovávání účtenek.
Účtenky odhalí, kde děláte chyby
Při pomyšlení že máte kontrolovat položku po položce co jste za měsíc utratili se někomu mohou ježit vlasy hrůzou, pravdou však zůstává, že jedině takto odhalíte, jestli neutrácíte za zbytečnosti a můžete se pak podle toho zařídit. Třeba za pití z automatu za 30 korun, když byste si ho za deset mohli koupit vedle v obchodě. Pokud dokážete zkrotit své návyky a naučíte se nakupovat prakticky, překvapením může být pak třeba ušetřených 500 Kč měsíčně.
Investujte
Možná odhalíte že nějaké peníze přeci jen z rozpočtu dokážete ušetřit i kdyby to bylo jen sto korun dají se investovat. Zvýšit si tak může svůj příspěvek na stavební nebo penzijní spoření ve finále vždy získáte víc, než kdyby vám jen peníze ležely doma.