Slovo beton může vyvolat v mnohých z vás představu jakéhosi opevnění, vojenských staveb, které jsou nechvalně proslulé mnoha válečnými střetnutími. Pro někoho to může znamenat i pomyslný návrat ve vzpomínkách na období základní vojenské služby, která byla brannou povinností za socialismu a ještě pár let po něm, a která rozhodně nepatří k událostem, jež bychom si rádi prožili znovu. Tehdy se beton stal jedním ze symbolů bývalého režimu a pobyt v kasárnách vojáci oslavovali až ke konci svého pobytu stříháním krejčovského metru.
S betonovými ploty však můžete tyto vzpomínky klidně vymazat z hlavy. Nemají nic společného ani s vojenskými bunkry, ani s objekty kasáren. Beton jim vtiskl velmi odlišnou formu, kterou lze srovnávat spíše s uměleckým dílem a architektonickým skvostem, nežli s fádním a strohým kusem zdiva.
Betonové ploty oboustranné sestávají z opěrných sloupků s vnitřními drážkami, do nichž jsou zasunuté tenké ploché panely. Každý z panelů má rozměry 50 x 200 cm, a pokud je vyskládáte na sebe, lze vytvořit plot vysoký až 250 cm. Oplocení se staví z panelů a sloupků různých barev a povrchových vzorů, vše je dáno technologií forem pro odlévání, které mohou mít různý tvar a vytvářet tak prostor pro kreativitu, a rozhodně o nich nelze říci, že by byla fádní a nudné. Betonový plot může být ozdobou vaší zahrady, stačí jen vhodně zvolit barevný odstín a povrchový reliéf.
Podstatnou výhodou této technologie je životnost a prakticky nulové nároky na údržbu. Jakmile se betonové oplocení postaví, nevyžaduje žádné nátěry, broušení a podobné práce, pouze je vhodné občas plot očistit od prachu a nánosů mechů a lišejníků tlakovou vodou z hadice či s pomocí kartáče.
Životnost oplocení se odhaduje na čtyři desítky let, prozatím je to jen pouhý odhad, protože tak dlouho se tyto výrobky na trhu nevyskytují, ovšem dá se předpokládat, že tomu tak skutečně bude vzhledem k dlouhé životnosti různých mostních železobetonových konstrukcí a podobných staveb.