Rostliny ostropestřce patří mezi bodláky. Ty jsou většinou považovány za plevel, ale dnes už jsou některé druhy kvůli svým užitečným vlastnostem pěstovány záměrně. Sem patří nejznámější zástupce tohoto druhu s přízviskem mariánský, který často bývá označován jako jedlý bodlák. Ceněný je především díky svým léčivým semenům, která se konzumují syrová.
Nejlepší je přímá konzumace drceného ostropestřce, respektive jeho semen. Tato podoba totiž zaručí, že cenné látky zůstanou v rostlině a přinesou našemu organismu ten nejlepší užitek. Pro úplně největší užitek je třeba semena drtit tak, aby nepřišly do kontaktu s kovem a nebyly vystaveny teplotám vyšším než 40 https://www.airbi.cz/cisticky-vzduchu/ °C.
Zároveň je nutné uchovat natlučená semena bez přístupu vzduchu, protože mají tendenci lehce oxidovat. Z tohoto důvodu se většinou prodává v obalech, které lze opakovaně zavírat pomocí „zipu“ ve své vrchní části.
Semínka je možné konzumovat samostatně, tak jak jsou. Je možné je také povařit na mírném ohni, nechat vylouhovat a pak odvar z nich vypít. Mimo jiné je lze konzumovat také v polévkách, müsli, jogurtech, smoothie a dalších pokrmech.
Konzumace těchto semen má mnohé léčivé účinky, především na játra. Ta dokáže regenerovat a léčit mnohé choroby s nimi spojené. Játra zvládne pročistit také po pití alkoholu ve větších dávkách, při otravách, žloutence, po chemoterapii, při infekční mononukleóze a dalších. Pro lepší vstřebání do krve (a také chuť) je možné semínka smíchat s cukrem či medem. Denně stačí sníst 2-4 lžičky.
V obchodech lze snadno koupit již hotová semínka, pokud si je ale chceme vypěstovat sami, není v tom žádná věda. Výsev se provádí na jaře v dubnu, již o pár týdnů později se objeví první droboučké zelené listy, které se později změní v pichlavou přízemní růžici listů pokrytými bílými skvrnami. Podle legendy je za těmito skvrnami mléko Panny Marie, které ji ukáplo při krmení malého Ježíška. Tomu také odpovídá druhý název rostliny. Po čase se z růžice zvednou stvoly, na nichž se po čase objeví fialové květy, které se později promění v bílé chmýří. Na konci těchto chmýříček jsou semena, která již jsou připravena ke slizni.