Levné bydlení v mobilních dřevostavbách s fotovoltaikou


Mobilní domy představují výhodné řešení bydlení, co se týče investic do vytápění a dodávky energií. Jestliže si víte rady, jste šikovní a zvolíte vhodný typ obydlí a doplníte jej úspornými systémy, budou v rodinném rozpočtu vaše náklady na energie a topení skutečně zanedbatelné. V první řadě byste měli vsadit na tepelné čerpadlo, případně na vytápění dřevem v krbových kamnech s výměníkem. To jsou dva nejlevnější způsoby, jak se v zimě ohřát, a nemuset být uvnitř objektu neustále ve svetru, v huňatých ponožkách a v zimní bundě.

montáž fotovoltaiky

Značnou finanční úsporu přináší i vlastní studna a sporák na propan-butan nebo čistý propan, což jsou složky tzv. plynu LPG. Cena těchto médií bývá nižší, než u zemního plynu, a navíc neplatíte žádné fixní poplatky distribuční soustavy, jak je tomu u zemního plynu. Zajímavým řešením je také instalace fotovoltaických panelů fotovoltaiky v Plzni Sunus a kdekoli jinde, tím se ještě více sníží závislost na dodavatelích energie a distribuční síti.

fotovoltaika na trávníku

Ještě levnější bydlení s fotovoltaikou

Domníváte se, že není možné nainstalovat fotovoltaické systémy na střechu mobilního domu? Pak se mýlíte. Mělo by se ovšem samozřejmě jednat o dům zateplený, celoročně obyvatelný, se střechou, která má požadovanou nosnost a panely udrží. Podmínkou není její sklon, může jít o střechu mírně skloněnou nebo i zcela rovnou, panely se instalují tak, aby byly vůči slunci optimálně skloněné, a k tomu se využívají speciální držáky. Teoreticky je tedy možné umístit panely i na trávník, na betonovou plochu, na střechu zahradního domku s nářadím, na stříšku skladu palivového dřeva a kamkoli, kde to vaše parcela umožňuje.

Fotovoltaikou lze ohřívat i vodu, je to dokonce efektivnější způsob a voda je zahřívána i tehdy, je-li slunce pod mrakem, tento systém je prakticky funkční celoročně, i když je zimní období samozřejmě méně účinné.