Pustit se do soukromého podnikání znamená v první řadě převzít za sebe značný díl zodpovědnosti. A vlastně nejednou nejenom za sebe, ale i za své zaměstnance. V takovém podnikání je totiž podnikatel sám svého štěstí strůjce, tady záleží do značné míry a někdy i zcela jenom na jeho schopnostech, zda obstojí nebo ne. A obstát, to není často vůbec hračka. Protože se v podnikání mohou vyskytnout nejrůznější problémy, které je třeba, když se objeví, co nejefektivněji odstranit a vyřešit.
A tak musí soukromí podnikatelé pilně pracovat, přemýšlet nad tím, musí mít nové nápady a vize… Ale zrovna tak potřebují i notný kus štěstí, protože i na tom nejednou zdar podnikání závisí.
Ale ani tomu nejschopnějšímu soukromníkovi se nemusí vždycky dařit skvěle, ba ani snesitelná jeho situace nemusí být. Protože nezáleží jenom na něm a jeho snahách, ale třeba i na nejrůznějších vnějších vlivech, které dotyčný třeba vůbec nedokáže ovlivnit.
A tak se prostě někdy nedaří, což může představovat klidně i hodně nepříjemný nedostatek peněz, které si pak takový podnikající člověk vydělá. Což je dost zásadní problém, protože bez peněz nelze podnikat a vlastně ani žít. Ty se prostě musí vydělat, aby byly aspoň k tomu nejnutnějšímu k dispozici.
A když peníze nejsou? Pak je třeba vzít si půjčku, kterou se to snad podaří zachránit. A protože jsou podnikatelé v nesnázích často bráni jako potenciálně rizikoví, tedy neschopní půjčené peníze splatit, je dobře, že existuje hypotéka po insolvenci, kterou si tito mohou vzít. Protože na bankovní půjčky mohou často takoví podnikatelé v tíživé situaci zapomenout, někomu, kdo má nízké příjmy, záznamy v registrech dlužníků a exekuce, se v bankách vesměs nepůjčuje. Kdežto hypotéka od nebankovní společnosti je i pak k dispozici. Aspoň tedy těm, kdo mají na splácení a zaručí se za vrácení peněz nějakou nemovitostí.