Záleží jen na každém z nás, jak si se svým životem poradí. Je lehké říkat, že to nejde, protože … Fascinují mě lidé, kteří něco dokázali, přesto, že jim život házel klacky pod nohy. Jedním z takových obdivuhodných lidí je náš skladatel Bedřich Smetana.
· Přes všechny překážky, které se mu stavěly do cesty, dokázal vytvořit neuvěřitelné dílo, které přežije (doufám) navěky.
Možná, že v jeho nadání hrály roli i určité geny.
– Jeho matka pocházela z rodu Linků, který dal světu hudebního skladatele Jiřího Ignáce Linka.
– Otec miloval hudbu jako amatérský muzikant.
Bedřicha od útlého dětství oba podporovali v lásce k hudbě. Brzy to přineslo své výsledky. Už v šesti letech měl své první veřejné vystoupení.
Jedna rána za druhou
V deseti letech se budoucímu geniálnímu skladateli stala nepříjemná nehoda. Při hře s kamarády vybuchla láhev se střelným prachem. Bedřich to odnesl poraněním tváře a následným zánětem čelisti a spánkové kosti. Mnozí badatelé se domnívali, že právě tato nehoda a její trvalé následky měly podíl na Smetanově hluchotě v jeho pozdějším věku. Zřejmě by k ní došlo tak jako tak. Osobní karamboly měly ale Bedřicha Smetanu provázet po celý jeho život.
Největší ránu mu osud uštědřil v jeho rodině.
· Tři z jeho čtyř dcer zemřely.
– Paradoxní je, že hudebně nejtalentovanější dcera, která byla mezi nimi, se jmenovala Bedřiška. Kdo ví, jestli by její odkaz nebyl ještě významnější.
· Krátce po jeho dcerách zemřela i jeho žena.
· Poté přišla osobní finanční krize.
Smetana odjíždí do Švédska, kde se mu začíná dařit. Brzy se mu po vlasti zasteskne a on se vrací zpět. Vznikají jeho nejslavnější díla
o Braniboři v Čechách
o Prodaná nevěsta
Pak přišla další rána v podobě ztráty sluchu. Je naprosto neuvěřitelné, že cyklus „Má vlast“ zkomponoval jako naprosto hluchý.